29th - 31st May 2020

Campsite open to public noon Thursday 28th May until noon Monday 1st June 2020
Box office open between 9:00am & midnight

Cymraeg

2019 Music Line Up

After a bumper party year in 2018, this year we go back to our roots with a lot more traditional folk bands on the bill - it's all about those fiddles and banjos! There are some amazing night time dancing bands booked too... deep folk by day, deep beats by night...

Sessions Following feeback in 2018, we are focussing a lot more on session spaces and workshops... The Travelling Barn will become the official late night session space from midnight until late, after the stage has closed (keep an eye out for some of our headline artists hosting these sessions! - Bruce Molsky on Friday, Chance McCoy on Saturday and Nick Hart and the Whiskey Moonface crew on Sunday). The Speakeasy will run Thursday - Saturday, and be closed on Sunday for an epic singalong with the Cash Cows. There will be 2 other tents open all day for sessions, as well as the campfire of course.

Spotlight Trinidad and Tobago

Another new things we are starting, and copying from the amazing Celtic Connections festival in Glasgow, is to "Spotlight" the traditional music of another country/culture each year. After some of our crew visited a beautiful festival in Trinidad last year (New Fire Festival), we have chosen Trinidad and Tobago - bringing some Carnival Vibes to the hills of Mid Wales! Performing will be veteran Calypsonian Singer Tobago Crusoe and his band Tobago and D'Lime (who also happened to do the soundtrack to Paddington Bear movies!). The Bristol based crew behind "The Super Soca Show" will play a set on the "History of Soca Music".

Choir in the Mountain

The utterly fantastic Ye Vagabonds have agreed to host our Choir in the Mountain singing workshops this year... can't wait!

Here is the list of bands! Enjoy

Bruce Molsky's Mountain Drifters
Chance McCoy of Old Crow Medicine Show! (USA)
Ye Vagabonds (Ireland)
The Po' Boys Cajun Band
Côr Meibion Machynlleth
Fishclaw
Whiskey Moonface
Ichi (Japan)
Rachael Dadd
Mik Artistik's Ego Trip, by popular demand!
The True Strays
Truckstop Honeymoon
Diddly Squat
Cynefin
Interstate Express Band
The Firecrackers
Nick Hart
Quinie
The Odd Folk
Cable Street Rag
The Gin Bowlers
Carreg Bica - featuring Julie Murphy and Ceri Rhys Matthews.
Cut A Shine Barn Dance Band
Luke and Lisa from Tennessee! (USA)
Remix Reeling
Solana
James Patrick Gavin
Hardwicke Circus (Carlisle)
The Yellow Belly Stragglers
The Old Time Wasters
The Drystones
Johnnie Glaz String Band (Brittany)
Tree and Wood - the music
Big Chimney Barn Dance from Alaska!
Alabaster dePlume
Noemie Ducimetiere
Junior Bill
The Hicksters
Joe and Jolene
Juju and Heg
Boogaloo String Band
The Mermerings

The Courtyard Stage
Friday

14:45 - 15:45 Psycho Betty

16:30 - 17:30 Noemie

18:15 - 19:15 True Strays

20:00 - 21:00 Cable Street Rag Band

21:30 - 22:30 Po Boys Cajun Band

23:00 - 00:00 Hardwicke Circus

00:30 - 01:30 Junior Bill


Satruday

12:00 - 13:00 Flatfoot Workshop

13:30 - 14:45 Remix Reeling

15:00 - 16:00 The Odd Folk

16:30 - 18:00 Tobago and d'Lime

17:30 - 18:00 Super Soca Show – Carnival Time

19:30 - 22:00 THE PROCESSION

22:00 - 23:00 Diddley Squat

23:30 - 00:30 Solana


Sunday

11:00 - 12:00 TEYR

13:00 - 14:00 Ye Vagabonds

14:45 - 15:45 Rachel Dadd

16:30 - 17:30 Ichi

18:15 - 19:15 Big Chimney Barn Dance

20:00 - 21:00 Alabaster DePlume

21:30 - 22:30 Mik Artistic's Ego Trip

23:00 - 00:00 The Gin Bowlers

00:30 - 01:30 The Festival Stomping Stompers

The Travelling Twiddly-Dee Barn

Friday
14:00 – 14:45 The Twisty Turns
15:00 - 15:45
Nuala Honan

16:00 - 16:45 Gwilym Bowen Rhys

17:00 - 17:45 Po Boys Cajun

18:00 - 18:45 Truckstop Honeymoon

19:00 - 19:45 Barn Dance

20:00 - 20:45 The Firecrackers

21:00 - 21:45 Interstate Express

22:15 - 00:00 Molsky’s Mountain Drifters

00:00 - 02:00 Sessions – bring your banjo


Saturday

13:00 - 13:45 Ichi

14:00 - 14:45 Rachel Dadd

15:00 - 15:45 Johnnie Glaz

16:00 - 16:45 The Old Time Wasters

17:00 - 17:45 Jody Kruskal

18:00 - 18:45 Luke and Lisa

19:00 - 20:00 Yellow Belly Stragglers

20:00 - 21:00 THE PROCESSION

22:00 - 23:00 James Patrick Gavin

23:30 - 00:30 Chance McCoy


Sunday
14:00 - 14:45 The Mermerings

15:00 - 15:45 Carreg Bica

16:00 - 16:45 Hippy Joe and Jolene

17:00 - 17:45 The Local Honeys

18:00 - 18:45 Cynefin

19:00 - 19:45 Nick Hart

20:00 - 20:45 Fishclaw

21:00 - 21:45 Ye Vagabonds

22:00 - 22:45 The Drystones

23:00 - 00:00 Whiskey Moonface

00:00 - 02:00 Session – bring your folk songs


The Beautiful Lawn Stage

Friday
13.45 Mo’s Band

14.30 Nick Hart

15.15 Tom Moore

16:00 Juju and Heg

17:00 Whiskey Moon Face
18:00 Daily Ceilidh (English) Nick Hart /Tom Moore


Saturday

10:00 Truck Shop Honeymoon Kids

10.45 Luke and Lisa

11.30 The Odd Folk

12.15 Quinie

13:00 Old Time Wasters

13.45 The Gin Bowlers

14.30 Cable Street Rag Band

15.15 Truck Shop Honeymoon

16:00 Nuala Honan

17:00 Danish Ladies
18:00 Daily Ceilidh: Cut A Shine


Sunday

10:00 Pearl

10.45 Hippy Joe and Jolene

11.30 Dolly May

12.15 Koswik Cornish Dance Band

13:00 Mik Artistik

13.45 Breton Dance

14.30 Interstate Express

15.15 Twisty Turns

16:00 Dakota Jim

17:00 Carreg Bica
18:00 Daily Ceilidh: Nick Hart /Tom Moore


Cajun Music!

The Ultimate Folk Music Mix Tape

The Promoter behind the festival, Two For Joy Music, here presents an epic 5.5 hour mix of Folk Music to celebrate 10 years working in live music promoting. This mix is a near enough a chronological exposition of nearly 100 bands that have performed over the years with Two For Joy Music and at Fire in the Mountain... We hope you enjoy

2018 Line Up

https://ww2.theticketsellers.co.uk/buy-tickets/fire-in-the-mountain-festival/10045406

https://ww2.theticketsellers.co.uk/buy-tickets/fire-in-the-mountain-festival/10045406

2017 Line Up

'Every now and then everything comes together to make a gig that little bit special and Fire in the Mountain festival was definitely one of those times. There were so many inspiring friends and musicians in the audience for our gig on the Sunday night and we left the stage with the whole place carrying on the chorus to 'Keep your Hand on the Plough'. The whole festival felt like the start of a new, vibrant, edgier folk scene that we're really excited to be a part of'. Jimmy Aldridge and Sid Goldsmith, 2017.

A Fistful of Spookies
Flatville Aces
Me and My Friends
Eli West (USA)
Evie Ladin and Keith Terry (USA)
Climbing Trees***
Dila V and The Oddbeats
Ewan McLennan
Brighde Chaimbeul
The Nightjar
Teyr
Tantz
Holy Moly and the Crackers
The Gentle Good***   
Forest of Fools
Kabantu!
The Horsenecks
Abdoulaye Samb
Mamadou
Rheged - Twmpath***
Mobius Loop***
Fran and Flora
Cynefin***
Bare Hunter
The Wanton String Band
The Vanguards
Indian Man
Hot Rock Pilgrims
Faith I Branko
Emma and Martin Reid
Double Bass Dan and Friends
Don Kipper
Joe Strouzer
Cut A Shine
Apple of my Eye
Andy Twyman
Ali Anwar and Dave Owen    
The Ragged Out Stringband
Mouton***
Ben McManus and Clara Delfina (Wales & USA)***
Tom Blackwell    
Toby Hay***
Three Legg'd Mare***
Nine Blind Ravens
Hedge Gods***
Dylan Owen
Bonnie Pilgrim
Ember***
The Old Time Wasters
The Odd Folk
The Carry Nations
Rye 'n Clover
Ruth Gordon
Rosie Sleightholme
Pandoras diary
Nine Tree Stumblers
Leon Gormley   
Jo Carly and the Old Dry Skulls
Fierce Flowers
Bourgeois Robbery
The Night Caps
Riverboat Ramblers
Mikey Kenny and Charlie McKeown    
Jez Wing   

*** We acknowledge the support of the Arts Council of Wales, The National plottery and The Welsh Assembly for their financial assistance in the programming of musicians and bands based in and creating music in Wales.

2016 Artist List


Foghorn Stringband (USA)
Cajun Country Revival (Louisiana, USA)
Corn Potato String Band (USA)
The Turbans (Everywhere)
Mik Artistik's Ego Trip (The North)
The Gentle Good (Wales)
Ewan McLennan (Scotland)
Martha Tilston (England)
Murder Murder (Canada)
Elephant Sessions (Scotland)
Alaw (Wales)
Horseman and the Upper Cut Band (Jamaica)
Screamin' Miss Jackson and the Slap ya Mama Big Band
Stompin Dave and his Bluegrass Ban (The Deep South, Dorset)
Darren Eedens (Wales)
Heal The Last Stand (Wales)
Francesca Ter-Berg & Flora Curzon
The King Driscolls
The Dylan Thomas Sound Project (Wales)
Deborah Rose & Mari Randle
Hedge Gods (Wales)
Lord Strange
Bog Standard Stringband (Ireland)
Valerie Vale and her Aylesbury Aylevators
Jock and Vera
Root and Branch
Mat Skinner
Bare Hunter
Prinny Ave. Jazz Band (Liverpool)
Alex Gavaghan and the Boss Jockeys
Ruth Theodore
Bouche
Buffalo Skinners
Dila v and the Odd Beats
Theo Bard

.

Here's a little taster set from our Resident DJ, Ecklectic Mick from Aberaeron

2015 Line Up Below

Courtyard Stage

Stompin' Dave and His Bluegrass Band
Hot feet
CC Smugglers
The Imperial Works Screamin' Miss Jackson
Pete Bentham and the Dinner Ladies
Ross Ainslee and Jarlath Henderson
The Stags
Bog Standad String Band
SINK
The Most Ugly Child
Dalahan
Cut A Shine
Bruce Molsky
The Nightcaps
Cocos Lovers
Rob Heron and the Teapad Orchestra
Dog Show
The Valleyers
DR Bluegrass!
Little Arrow
Gadarene
Mik Artistik
The John Langan Band
Dila V and the Odd Beats
Concrete Mountain
Diddly Squat

OWLSWORLD TENT STAGE

Jim Evans
Life in Cold Climates/Eve Goodman
Mikey Kenny and Damian Kilcawldey
Dana Immanuel and The Stolen Band
Jock Tyldesley & Jimmy Cole
Nuala Honan
Mat Skinner
Three Acres and a Cow
Jeremy Mage
Jimmy Aldridge and Sam Goldsmith
Buffalo Skinners
Slap ya mama Big Band
The Little Unsaid
The Rheingans Sisters
The Yellow Belly Stragglers
Lloyd Williams
The Astral Twins
Delyth McLean
Guto Dafis
Aled Rheon
The Nudie Suits
Theo Bard
Peter Stevenson and Deuair
Max Baillie and Suro Suko

The Gramaphone Open Stage.

Jo Carley and The Old Dry Skulls
The Klezmonauts
Three Legg'd Mare
Nine Tree Stumblers
Shama Rahman
Fitty Gomash